فهرست های چسبنده در وردپرس

سلام خدمت همه ی عزیزان؛
حتما تا به حال سایت ها و یا قالب هایی را دیده اید که یک المان ثابت و چسبیده به قسمتی از سایت را دارا می باشند و فهرست ها یا منوها بر روی آن قرار می گیرند.
این عمل در طراحی های مدرن امروزی بیشتر برای منوها بکار می رود به این صورت که شما با عمل اسکرول در سایت منو را بصورت چسبنده در بالای سایت مشاهده می کنید. این خاصیت در سایت های خبری و شرکتی بیشتر به چشم می خورد و باعث می شود کاربر تجربه ی کاربری خوبی را از سایت مورد نظر داشته باشد.
در ادامه به معرفی پلاگینی می پردازم که به کمک آن می توانید فهرست های چسبنده در وردپرس به وجود آورید.

 فهرست های چسبنده در وردپرس با Sticky Menu on Scroll

sticky menu- فهرست های چسبنده در وردپرس

افزونه ی Sticky Menu on Scroll یکی از افزونه های ایجاد  فهرست های چسبنده در وردپرس است که تا به امروز بیش از ۳۰۰۰۰ نصب فعال را در مخزن وردپرس از آن خود کرده است. در ادامه به بررسی و طریقه ی استفاده از این افزونه می پردازیم.

شروع کار

برای شروع کار ابتدا افزونه را دریافت نموده و از بخش افزونه های سایت خود آن را نصب نمایید. سپس در بخش تنظیمات پیشخوان سایت شما بخشی جدید با نام (Sticky Menu (or Anything اضافه شده است.

sticky menu or anything- فهرست های چسبنده در وردپرس

Basic settings

در این سربرگ می توانید تنظیمات پایه ای را برای  فهرست های چسبنده در وردپرس اعمال کنید:

تنظیمات اولیه

 

  • Sticky Element: اگر با کدهای HTML و CSS آشنایی نداشته باشید تنظیم این گزینه برایتان کمی دشوار باشد اما جای نگرانی نیست. در فیلد مربوط به این گزینه شما باید المان(تگ، آی دی، کلاس) که دربردارنده ی منوی شما است را وارد کنید که اگر آشنایی بسیاری کمی هم داشته باشید می توانید این المان را از قسمت ویرایشگر سایتتان بیابید اما اگر نتوانستید عبارات (#main-navigation, OR .main-menu-1OR header nav) را امتحان کنید.
  • Space between top of page and sticky element: با این گزینه مقدار فاصله بین بالای صفحه ی سایتتان و  فهرست های چسبنده در وردپرس که ایجاد کرده اید را تنظیم کنید.
  • Check for Admin Toolbar: اگر امکان عضویت و ورود کاربر را برای سایتتان دارید این گزینه را فعال کنید(اگر در سایتتان لوگین کنید ادمین باری را در تمامی صفحاتتان مشاهده می کنید که این گزینه مربوط به غیرفعال کردن این قابلیت هنگامی که کاربری در سایتتان لوگین نماید است)
  • Do not stick element when screen smaller than: تعین کنید هنگامی که صفحه نمایش کوچکتر از این مقدار باشد محتوای المان مخفی شود تا باعث اذیت کاربر نشود.
  • Do not stick element when screen larger than: تعین کنید هنگامی که صفحه نمایش بزرگتر از این مقدار باشد محتوای المان مخفی شود تا باعث اذیت کاربر نشود.
Raed  حل مشکل پایگاه داده در وردپرس

Advanced settings

در این سربرگ می توانید تنظیمات پیشرفته تری را برای  فهرست های چسبنده در وردپرس داشته باشد:

advance settings- فهرست های چسبنده در وردپرس

  • Z-index: توصیه میکنیم مقدار این فیلد را عددی بزرگ هماننده ۹۹۹۹۹ قرار دهید. این گزینه برای زمانیست که شما می خواهید اولویت نمایش را بین المان های سایتتان تعین کنید. در ابتدا این گزینه را مقداری بالا در نظر بگیرید تا مشکلی از این بابت نداشته باشید.
  • Push-up element: با این گزینه می توانید المان دیگری را که با اسکرول به آن می رسید را همزمان با منو به پایین هُل بدهید(به عنوان مثال شما وقتی با اسکرول به سایدبار می رسید از آن به بعد با اسکرول، ساید بار نیز همزمان با منوی شما به پایین برود).

FAQ/Troubleshooting

در این سربرگ هم می توانید پرسش های متداول را در حیطه ی این افزونه مشاهده کنید.

نتیجه عملکرد…

نتیجه عملکرد

دانلود افزونه Sticky Menu on Scroll

دانلود صفحه افزونه

نوشته ساخت فهرست های چسبنده در وردپرس با Sticky Menu on Scroll اولین بار در همیاروردپرس پدیدار شد.